Facility Management a Property Management

Czym się różni facility management od property management?

Na wstępie warto zaznaczyć, że facility management to zwykle coś więcej niż property management, które często wchodzi w skład FM. Podczas gdy, property management najprościej określić „zarządzaniem obiektem”, w przypadku FM mówi się raczej o „obsłudze technicznej budynku”. 

Co oznacza Facility Management?

Mówiąc najprościej, ale zarazem trafnie, jest to roztoczenie wszechstronnej opieki nad budynkiem, na którą decydują się właściciele coraz większej ilości obiektów. Obiekt ma działać efektywnie, a zarazem jego utrzymanie powinno generować rozsądnie i możliwie niskie koszty. Rozwiązania proponowane przez Facility Managerów (np. instalacja nowego inteligentnego systemu) powinny także podnosić wartość rynkową obiektu, zwiększać jego bezpieczeństwo i prestiż. FM jest zdecydowanie najbardziej kompleksową formą opieki nad budynkiem.  Dzisiaj korzysta się ze wsparcia specjalistów z branży FM już na etapie projektowania obiektu bądź planów jego nabycia na rynku wtórnym. Pozwala to już od początku zastosować optymalne rozwiązania, które w przyszłości pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek związanych z użytkowaniem obiektu. Zadaniem FM jest także efektywne i optymalne zaplanowanie np. dróg pożarowych, zieleni w otoczeniu, instalacji elektrycznych. Obejmuje także wszelkie naprawy, konserwacje, przeglądy, pilnowanie porządku w dokumentacji a nawet usługi serwisu sprzątającego. Facility Managerowie to osoby, które stale podnoszą swoje kwalifikacje, by na bieżąco proponować ulepszone rozwiązania obiektom, które mają pod swoją opieką. 

Co oznacza Property Management?

Mówiąc najprościej, Property Manager zarządza w imieniu właściciela nieruchomością. Tutaj mamy do czynienia z mniejszym angażowaniem się w kwestie techniczne, na rzecz aspektów biznesowych. Specjaliści PM czuwają, by zyski z inwestycji w obiekcie nie zmalały w czasie ich opieki nad obiektem, a najlepiej, by znacznie wzrosły. Jeśli cały obiekt, lub poszczególne jego pomieszczenia są wynajmowanie podmiotom trzecim, to właśnie Property Manager dba o płynność płatności za wynajem, ciągłość umów najmu oraz wszystkie inne kwestie z tym związane. PM dba także o wszelkie formalności – umowy, raporty, analizy, faktury – to wszystko musi być dopilnowane przez Property Managera. 

Facility i Property Management w Polsce są z roku na rok coraz bardziej popularne. W przypadku dużych inwestycji, ciężko sobie wyobrazić działanie bez nich. Coraz więcej firm oferuje jedno i drugie, a zakres usług dobiera indywidualnie do potrzeb klienta, dlatego w kwestii opieki nad budynkiem, warto oddać sprawy w ręce specjalistów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *